top of page

ZAPROSZENI GOŚCIE

ola.jpg
ZFG_204.jpg
cid_65F3360F-FC73-4516-B851-12F684900737.jpg

The Positive Trio - 3po3 to nowy projekt gitarzysty i kompozytora Wojtka Lipińskiego.

Tytuł jest wieloznaczny. Z jednej strony płyta składa się z trzech części,
a każda z nich zawiera trzy utwory. Są to jazzowe aranżacje trzech polskich, tradycyjnych piosenek (Czerwone jabłuszko, Idzie Janko lasem, Poszła Karolinka do Gogolina), trzy pieśni Stanisława Moniuszki (Prząśniczka, Pieśń wieczorna i Aria Skołuby z opery Straszny dwór) oraz trzy autorskie kompozycje (Droga na północ, Gabriela i Syzyf).

Z drugiej zaś strony tytuł sugeruje lekką, bezpośrednio prowadzoną rozmowę bez niepotrzebnego „zadęcia” na bardzo różne tematy. Te ważniejsze jak i te całkiem błahe, wywołujące spontaniczny uśmiech na twarzy. Z pewnością takiej wartko prowadzonej rozmowie można przysłuchiwać się z dużym zainteresowaniem.

Charakterystyczne brzmienie zespołu opiera się na melodyjnej
i przestrzennie brzmiącej gitarze jazzowej, ciepłej barwie głosu Oli Lipińskiej, który doskonale sprawdza się w polskich tekstach. Całości dopełnia energetyczny, stanowiący silną podstawę rytmiczną kontrabas Michała Braszaka.

Podczas koncertu trio zaprezentuje większość utworów z płyty 3po3. Program zostanie jednak rozszerzony o utwory do tekstów Wojciecha Młynarskiego, które na stałe weszły do kanonu polskiej piosenki artystycznej. Pojawią się także najpiękniejsze bosa nowy Antonio Carlosa Jobima w autorskim opracowaniu.

Aleksandra Lipińska - jest absolwentką Katedry Rytmiki i Improwizacji Fortepianowej łódzkiej Akademii Muzycznej. Zamiłowanie do jazzu skierowało ją w stronę śpiewu. Wielokrotnie brała udział
w jazzowych warsztatach wokalnych oraz lekcjach mistrzowskich prowadzonych przez światowe sławy takie jak Grażyna Auguścik, Gerald Trotman czy Anna Serafińska.

Obecnie sama prowadzi warsztaty poświęcone improwizacji wokalnej
w połączeniu z elementami rytmiki, zarówno w Polsce jak i za granicą.
W roku 2021 została konsultantem Centrum Edukacji Artystycznej do spraw rozwoju szkolnictwa muzycznego.

Koncertuje z wieloma składami wykonawczymi. Wspólnie ze swoim mężem Wojciechem Lipińskim wydali już trzy płyty. Ostatnia pod tytułem „3po3“, na której śpiewa polskie melodie ludowe i pieśni Stanisława Moniuszki w jazzowych aranżacjach zdobyła piąte miejsce w plebiscycie JazzPRESS na najlepszą polską płytę jazzową roku 2020. Współpracuje także z oktetem tworzonym wspólnie ze szwedzkimi muzykami. Koncertowała z nimi w Polsce, we Włoszech i Laponii.

Jej poruszająca, bezpretensjonalna interpretacja i doskonała dykcja sprawiają, że świetnie czuje się wykonując repertuar oparty na polskich tekstach. Równie przejmująco brzmią w jej wydaniu standardy jazzowe złotej ery swingu, które wzbogaca chętnie o improwizację w stylu scat.

Wojciech Lipiński - ukończył wydział gitary klasycznej na Akademii Muzycznej w Łodzi, oraz studia podyplomowe w Niemczech
w Hochschule Fur Kunste Bremen. Jazz i muzyka improwizowana są jego największą pasją. Im właśnie poświęcił pracę doktorską, którą obronił w 2015 roku na Akademii Muzycznej w Łodzi.

 Uczestniczy w wielu projektach muzycznych jako solista, akompaniator, aranżer i kompozytor. Współpracował z łódzką „Filmówką”, a także teatrami „Logos” i „Studyjnym” w Łodzi. W 2018 roku spektaklem „Pan Maluśkiewicz i wieloryb” w reżyserii Krzysztofa Zemło rozpoczął współpracę z Teatrem Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. W 2021 roku zrealizował na jego scenie koncert jubileuszowy pod tytułem „Żelazne piosenki". W tym samym roku skomponował muzykę do spektaklu pantomimy „Miasteczko” w reżyserii Ewy Lubacz. W grudniu tego roku odbyła się premiera przedstawienia w reżyserii uznanego, czeskiego twórcy: Marka Zakostelecky’ego pod tytułem „Legendy świętokrzyskie”
z jego muzyką. Rok 2022 przyniósł muzykę do kolejnego spektaklu pantomimy „Urodziny infantki” opartego na tekście Oscara Wilda.

Od roku 2010 Jest wykładowcą Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Pracuje również w Państwowej Szkoły Muzycznej w Kielcach, gdzie oprócz nauczania gitary klasycznej wprowadza improwizację jazzową do programu nauczania dla najmłodszych.

 Stale koncertuje w duecie ze swoją żoną - Aleksandrą, a także
w zespołach: The Positive Trio i Wojciech Lipiński 4tet. Współpracuje także z muzykami jazzowymi ze Szwecji współtworząc Northern Light Combo. Z zespołem tym koncertował wielokrotnie za kołem podbiegunowym podczas Festiwalu Nocy Polarnej w Gallivare w Laponii.

 Jest również pomysłodawcą i organizatorem Ogólnopolskiego Festiwalu i Konkursu „Gitara Viva!” objętego patronatem Ministerstwa Kultury
i Dziedzictwa Narodowego. Podczas siódmej edycji w 2017 roku
w Kielcach miało miejsce prawykonanie jego autorskich kompozycji
w opracowaniu na orkiestrę smyczkową i gitarę.

Jego najnowszy, jazzowy projekt „3po3” jest inspirowany polską muzyką ludową i pieśniami Stanisława Moniuszki. Zawiera także jego autorskie kompozycje.

Płyta pod tytułem „3po3” uzyskała 5 miejsce w plebiscycie czytelników
i słuchaczy Radia JAZZ.fm i JazzPRESS na najlepszą, polską płytę jazzową roku 2020.

Michał Braszak - muzyk kontrabasista, urodzony w Kielcach, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie.

Mąż, ojciec trójki dzieci, z zamiłowania i pasji kompozytor prymitywista oraz kucharz.

Jako instrumentalista zakorzeniony w teatralno-aktorskim środowisku Krakowa.

Autor muzyki do przedstawień teatralnych, filmów krótkometrażowych oraz słuchowisk radiowych.

Laureat nagrody za muzykę do słuchowiska radia Kraków „Nikt nie uciecze” (reż. W. Hołdys) na festiwalu polskiego radia Dwa Teatry 2021.

Współpracujący z Beatą Rybotycką, Jackiem Wójcickim, Martą Bizoń, Anną Radwan, Ewą Kaim, Olgą Szomańską, Andrzejem Rogiem, Zbigniewem Rajem.

Występował również w zespole nieodżałowanej Anny Szałapak.

Regularnie współpracuje z teatrami Bagatela, Ludowym,Stu oraz
z teatrem Mumerus-od 2007 roku jako muzyk oraz kompozytor-autor opracowań muzycznych

Andrzej Grygier - urodził się w Lesznie w 1998 r. Naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku 7 lat. Jest absolwentem PSM I stopnia
im. R. Maciejewskiego w Lesznie i Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Jadwigi Kaliszewskiej w Poznaniu, tzw. Szkołę

Talentów, w klasie mgr Macieja Kończaka. W roku 2017 rozpoczął studia w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu
w klasie prof. Łukasza Kuropaczewskiego, gdzie obecnie kontynuuje swoją edukację na studiach magisterskich. Aktualnie uczy się również pod okiem prof. Paolo Pegoraro w Segovia Guitar Academy
w Pordenone (Włochy) oraz na kierunku historycznych praktyk wykonawczych w Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie Macieja Kończaka i Henryka Kasperczaka.

Jest laureatem wielu nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych

konkursach gitarowych. Są wśród nich nagrody na tak prestiżowych festiwalach i konkursach, jak w Weimarze (Niemcy), Zrucu nad Sazavou (Czechy), Gorizzi (Włochy), Stuttgarcie (Niemcy), Velbert (Niemcy),Brno (Czechy), Żorach, Zagrzebiu (Chorwacja), Olsztynie, Wiedniu (Austria), Tychach, Klagenfurt (Austria), Talinn (Estonia) i wiele innych.

Pobierał lekcje mistrzowskie u tak wybitnych muzyków jak: M. Barrueco, G. Bianco, P. Ceku, A. Desiderio, Z. Dukic, Duo Melis, M. Dylla, H.Käppel, D.Kavanagh, Ł.Kuropaczewski, C.Marchione, P. Pegoraro, J.Perroy, P. Romero, M.Tamayo, A. Vidovic, X.Yang, P. Zaleski i wielu innych.

Jest stypendystą Prezydenta Miasta Leszna, Stowarzyszenia Vividus
w Poznaniu, Lions Club Poznań Polonia. Za osiągnięcia artystyczne otrzymał również Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za rok szkolny 2011/2012, 2013/2014 i 2015/2016 oraz Stypendium „Młoda Polska” 2013.

Jako solista występował z orkiestrami prowadzonymi przez tak wybitnych dyrygentów jak: Ilya Gajsin, Georg Köhler, Nicolas Milton, Roberto Zarpellon,  Marek Moś, Miłosz Kula. Koncertował podczas wielu festiwali muzycznych odbywających się w Polsce, Rosji, Niemczech, Słowacji, Belgii, Francji, Chorwacji, Włoszech.

 

Andrzej gra na strunach Knobloch oraz na gitarze Saers Masterworks.

08_GREYGER_BIG_2020_SITE_FELLEPOK_8.jpg

prof. oś. Marek Zieliński - jest absolwentem Krakowskiej Akademii Muzycznej, którą ukończył w roku 1987 i laureatem ogólnopolskich konkursów gitarowych. W zawodzie nauczyciela gry na gitarze klasycznej pracuje od 40 lat. W tym okresie jego uczniowie i studenci zostali ponad 300 razy laureatami czołowych miejsc na najbardziej znaczących ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursach gitarowych. Zajmuje się również działalnością publicystyczną w zakresie metodyki nauczania gry na gitarze.

Za swój dorobek artystyczny i pedagogiczny otrzymał  m.in. Nagrodę Rektora Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, Nagrodę Prezydenta Wrocławia przyznaną z okazji milenium tego miasta, pięciokrotnie Nagrodę Indywidualną I st. Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki, Srebrny Krzyż Zasługi oraz Złoty Medal za Długoletnią Służbę. W 2014r. został mu nadany przez Ministra Edukacji Narodowej tytuł honorowego Profesora Oświaty.

Prowadził warsztaty metodyczne oraz lekcje pokazowe dla uczniów
i nauczycieli w większości znaczących szkół muzycznych   w   Polsce. Jest wykładowcą warsztatów i kursów gitarowych m.in. Międzynarodowych Kursów Gitarowych w Szczawnie Zdroju, Kudowie, Krzyżowej, Jarosławiu, Olsztynie, Polskiej Akademii Gitary Poznań – Jarocin, Jedlinie Zdroju, na Międzynarodowym Kursie Mistrzowskim
w Zell an der Pram (Austria), Rust (Austria), Hof (Niemcy) oraz Balf (Węgry). Wykładał metodykę nauczania gry na gitarze podczas kursów pedagogicznych organizowanych przez CENSA, pełni również funkcję konsultanta CEA.

Jest zapraszany w charakterze jurora konkursów ogólnopolskich
i międzynarodowych.

Obecnie pracuje w OSM I i II st. im. K. Szymanowskiego, OSM I st. nr 2 im. F. Chopina w ZS nr 9 we Wrocławiu oraz Akademii Muzycznej
im. K. Lipińskiego we Wrocławiu.

MZ 37.JPG

prof. Andrzej Mokry urodził sie w 1961 r. w Wodzisławiu Śląskim. Swoją drogę muzyczną rozpoczął w wieku 17 lat w PSM II st. w klasie gitary Jerzego Koeniga. W latach 1985-1987 studiował w Akademii Muzycznej w Warszawie pod kierunkiem prof. Marcina Zalewskiego. Od roku 1988 do 1994 kontynuował naukę
w Hochschule für Musik w Kolonii w klasie prof. Dietera Kreidlera. Studia ukończył z wyróżnieniem, a następnie podjął studia podyplomowe (Konzertexamen) u tego samego pedagoga. Dodatkowo kształcił się u prof. Odaira Assada w Brukseli w latach 1990-1993.

Andrzej Mokry jest laureatem kilku konkursow gitarowych i muzycznych w Polsce oraz w Niemczech. Koncertował w większości krajów Europy, USA i wielokrotnie w Japonii. Jako muzyk kameralny występował, m.in. z: gitarzystą Leszkiem Potasińskim, domrzystą Walerym Iwko, flecistą Peterem-Lukasem Grafem, skrzypkiem Tomaszem Tomaszewskim, Casal Kwartet, Mendelssohn-Quartett i z solistami Gewandhaus Orchester Leipzig. Grał koncerty z orkiestrami symfonicznymi, m.in. z: orkiestrą „Klassika” z St. Petersburga, Wuppertaler Philharmoniker, Orkiestrą Kameralną Filharmoni Katowickiej. Zarejestrował wiele nagrań telewizyjnych, radiowych w różnych krajach oraz na płytach
i kasetach. Wielu kompozytorow dedykowalo mu swoje utwory, m.in.: Bartlomiej Budzynski, Itamar Erez, Heiner Reitz, Fritz Pilsl, Evgenij Milka, Bruce Reiprich.

Obecnie jest profesorem w Martin-Luther Universität Halle-Wittenberg.

 

Dyskografia:

  • Śląska Jesień Gitarowa – Tychy 1992 ( Barrios, Petrenko) ZM Tychy

  • Andrzej Mokry – Guitarra Solo (Villa-Lobos, Ginastera, Barrios, Brouwer) telos music records tls 017, 1995

  • Gitarrenfestspiele Nuertingen 1996 (Długoraj, Polak)

  • Andrzej Mokry – Długoraj, Polak, Bach, Mozart, Tansman CKM 049, 1997

  • Heiner Reitz – vol. II, 12 Caprices fur Gitarre Solo – A. Mokry telos music records tls 026, 1999

  • Heiner Reitz – vol. III, Trio dla fletu, altowki i gitary, (Peter-Lukas Graf, Joachim Krist, Andrzej Mokry) telos music records, 2003-04 

 

bottom of page