ZAPROSZENI GOŚCIE
Por Fiesta/Fuente
Zespół powstał w 2009 roku dając recital podczas Międzynarodowego Festiwalu Gitarowego w Rewalu. Dziś koncertuje na terenie całego kraju i za granicą. Czerpiąc z surowego nurtu puro flamenco, nie stroni od współczesnego brzmienia, starając się zaspokoić różnorodne oczekiwania słuchaczy.
Fuente znaczy źródło. Jahiar Azim Irani wnosi do zespołu muzykę orientalną, rodem z Bliskiego Wschodu. W niebanalny sposób łączy się ona z inną muzyczną tradycją – flamenco. Inspiracja tą sztuką to zasługa Jakuba Niedoborka, drugiego filaru zespołu. Podczas koncertu usłyszymy również niezwykły głos Borysa Somerschafa.
Koncert Por Fiesta/Fuente to muzyczna opowieść o fascynacji flamenco, piękną i starą sztuką pochodzącą z odległej Andaluzji i fascynacji muzykami Bliskiego Wschodu i baroku. To także wędrówka w przestrzeni i w czasie. Łączy w sobie elementy koncertu kameralnego i imprezy rozrywkowej. Jest to możliwe dzięki szacunkowi, którym muzycy darzą zarówno flamenco jak i muzykę orientalną. Podczas koncertu usłyszymy gitarę o charakterystycznym piaskowym brzmieniu, śpiewaka o głębokim jak studnia głosie oraz wirtuozowskie rytmiczne wariacje na cajonie, na którym zagra Marek Fedor. Wszystko to doprawione będzie zawodzącym śpiewem orientalnym i grą na santurze (tradycyjnych perskich cymbałach).
Cracow Guitar Quartet
Kwartet powstał w 2006 roku i współtworzą go artyści związani z Krakowem: Miłosz Mączyński, Joanna Baran-Nosiadek, Łukasz Dobrowolski oraz Mateusz Puter. Zespół jest laureatem licznych konkursów międzynarodowych:
I nagroda – 12th International Guitar Competition 2009 – Ile de Re (Francja)
I nagroda – International Moscow Music Competition 2020 – Moskwa (Rosja)
I nagroda – 5th Danubia Talents Music Competition 2020 – Budapeszt (Węgry)
I nagroda – The Muse – International Competition 2021 – Ateny (Grecja)
Grand Prix – V International Master Competition for Music Teachers 2017 –
Warszawa (Polska)
II nagroda – 94 Concours International Leopold Bellan 2020 – Paryż (Francja)
III nagroda – 15th Altamira Gorizia International Guitar Competition 2018 –
Gorizia (Włochy)
III nagroda – International Lake Como Virtuoso Competition 2023 – Bellano(Włochy)
Kwartet bierze udział w wielu projektach muzycznych w Polsce i za granicą, występuje na najbardziej prestiżowych festiwalach gitarowych, prowadzi lekcje mistrzowskie dla młodych wirtuozów tego instrumentu, dokonał nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji (w tym rejestrowany koncert w studiu Polskiego Radia). W 2010 roku ukazała się płyta zespołu From Ballet to Tango (CM Records), ukazująca piękno i bogactwo muzyki tanecznej od Renesansu do współczesności. Płyta zyskała znakomite recenzje w polskiej i zagranicznej prasie muzycznej. W 2019 roku kwartet reprezentował Polskę na koncercie specjalnym Cracow Guitar Quartet w St Giles' Cathedral w Edynburgu. W kwietniu 2022 roku zespół wydał nowy album Musical Landscapes (DUX), zyskujący szerokie zainteresowanie recenzentów w kraju i za granicą, wyróżniony w 2023 roku nagrodą Global Music Awards w kategorii muzyki klasycznej oraz wybrany Płytą Kwartału magazynu Presto. Zespół występuje również jako czworo solistów, z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych, m.in. Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Filharmonii Krakowskiej, Filharmonii Świętokrzyskiej, Filharmonii Sudeckiej czy Polish Art Philharmonic. Obecnie Cracow Guitar Quartet uważany jest za czołowy polski zespół muzyki gitarowej.
prof. Andrzej Mokry
urodził sie w 1961 r. w Wodzisławiu Śląskim. Swoją drogę muzyczną rozpoczął w wieku 17 lat w PSM II st. w klasie gitary Jerzego Koeniga.
W latach 1985-1987 studiował w Akademii Muzycznej w Warszawie pod kierunkiem prof. Marcina Zalewskiego. Od roku 1988 do 1994 kontynuował naukę w Hochschule für Musik w Kolonii w klasie prof. Dietera Kreidlera. Studia ukończył z wyróżnieniem, a następnie podjął studia podyplomowe (Konzertexamen) u tego samego pedagoga. Dodatkowo kształcił się u prof. Odaira Assada w Brukseli w latach 1990-1993.
Andrzej Mokry jest laureatem kilku konkursow gitarowych i muzycznych w Polsce oraz w Niemczech. Koncertował w większości krajów Europy, USA i wielokrotnie w Japonii. Jako muzyk kameralny występował, m.in. z: gitarzystą Leszkiem Potasińskim, domrzystą Walerym Iwko, flecistą Peterem-Lukasem Grafem, skrzypkiem Tomaszem Tomaszewskim, Casal Kwartet, Mendelssohn-Quartett i z solistami Gewandhaus Orchester Leipzig. Grał koncerty z orkiestrami symfonicznymi, m.in. z: orkiestrą „Klassika” z St. Petersburga, Wuppertaler Philharmoniker, Orkiestrą Kameralną Filharmoni Katowickiej. Zarejestrował wiele nagrań telewizyjnych, radiowych w różnych krajach oraz na płytach
i kasetach. Wielu kompozytorow dedykowalo mu swoje utwory, m.in.: Bartlomiej Budzynski, Itamar Erez, Heiner Reitz, Fritz Pilsl, Evgenij Milka, Bruce Reiprich.
Obecnie jest profesorem w Martin-Luther Universität Halle-Wittenberg.
Dyskografia:
-
Śląska Jesień Gitarowa – Tychy 1992 ( Barrios, Petrenko) ZM Tychy
-
Andrzej Mokry – Guitarra Solo (Villa-Lobos, Ginastera, Barrios, Brouwer) telos music records tls 017, 1995
-
Gitarrenfestspiele Nuertingen 1996 (Długoraj, Polak)
-
Andrzej Mokry – Długoraj, Polak, Bach, Mozart, Tansman CKM 049, 1997
-
Heiner Reitz – vol. II, 12 Caprices fur Gitarre Solo – A. Mokry telos music records tls 026, 1999
-
Heiner Reitz – vol. III, Trio dla fletu, altowki i gitary, (Peter-Lukas Graf, Joachim Krist, Andrzej Mokry) telos music records, 2003-04
dr hab. Jakub Niedoborek
Pochodzi z Lublina. W dzieciństwie pobierał lekcje gry na fortepianie. Prawdziwą pasją jego życia okazała się jednak gitara którą „odkrył” w wieku 15 lat. Równolegle do edukacji klasycznej, samodzielnie poznawał tajniki muzyki flamenco. Jako jeden z pierwszych polskich gitarzystów już w latach osiemdziesiątych XX w. dawał recitale gitarowe poświęcone tej sztuce.
Koncertuje w kraju i za granicą w Australii, Austrii, Belgii, Czechach, Francji, Hiszpanii, Holandii, Izraelu, Litwie, Niemczech, Norwegii, Słowacji, Ukrainie, USA. Występował na wielu festiwalach m.in.: Gdańskich Spotkaniach Gitarzystów, Lubelskich Spotkaniach Gitarowych, Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych, Górnośląskim Festiwalu Kameralistyki, Nieustającym Festiwalu Gitarowym, Wrocławskim festiwalu Gitara + , Kłodzkim Festiwalu „Gitariada”, Warszawskim Festiwalu Gitarowym, Meisinger Music Festival w Szczecinie. Występował m.in. z orkiestrami Filharmonii Śląskiej, Lubelskiej, Świętokrzyskiej oraz Camerata Impuls, barokową orkiestrą Senza Battuta, Orkiestrą Śląskich Kameralistów i warszawską orkiestrą kameralną Impressione.
Współtworzy zespoły: Por Fiesta, ProFlamenco Trio (flamenco), Kayah & Transoriental Orchestra (world music), Kwintet Tanguillo (tango argentyńskie), Aires De Los Andes (muzyka latynoamerykańska), Fuente (muzyka orientalna), El Duende (muzyka współczesna), Dżango Bango, Shukar gila, Purano Ćon (muzyka romska), Aksak Quartet (muzyka grecka), Marek Andrzejewski Akustycznie (poezja śpiewana). Współpracował z wieloma wybitnymi muzykami, m.in.: Jadwigą Rappé, Kayah, Krzesimirem Dębskim, Atanasem Valkovem, Elwirą Śliwkiewicz-Cisak, Jorge Castañedą, Joszko Brodą, Borysem Somerschafem, Jahiarem Irani, Marią Natanson, Markiem Andrzejewskim, Markiem Ravskim.
Jego dokonania artystyczne zostały utrwalone na licznych płytach CD. Nagrywa dla Polskiego Radia i Telewizji.
dr Michał Daniel Bąk
Absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu, którą ukończył
z wyróżnieniem w 2010 roku. W 2018 roku uzyskał tytuł doktora sztuki tejże uczelni.
Wykładowca akademicki, nauczyciel w szkołach muzycznych I i II stopnia, wykładowca kursów mistrzowskich.
Michał Daniel Bąk jest laureatem kilkudziesięciu ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursów gitarowych, wielokrotnym stypendystą Ministra Kultury, Prezydenta Wrocławia, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, a także programu stypendialnego „Młoda Polska”.
Koncertował na wielu prestiżowych festiwalach w kraju i poza granicami Polski jako solista,
kameralista, a także z toważyszeniem orkiestr kameralnych i symfonicznych.
Wśród licznych osiągnięć Michała Daniela Bąka należy wymienić:
1999r. - I miejsce na Międzynarodowych Spotkaniach Gitarowych w Sanoku
2001r. - II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Krynicy Górskiej
2001r. - II miejsce na Międzynarodowych Spotkaniach Gitarowych w Sanoku
2002r. - I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Krynicy Górskiej
2002r. - III miejsce na Europaischer Jugendwettbewerb fur Gitarre w Velbert w Niemczech
2003r. - I miejsce na Międzynarodowych Spotkaniach Gitarowych w Sanoku
2004r. - I miejsce na VII Ogólnopolskim Konkursie Gitary Klasycznej w Kielcach
2004r. - I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Gitarowej w Rewalu
2006.05. - I miejsce na Europaischer Jugendwettbewerb fur Gitarre w Velbert w Niemczech
2006.07. - Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Olsztynie
2006.12. - Spotkanie z Prezydentem RP w ramach programu „Mój Talent Dla Polski”
2007.04. - II miejsce na Anna Amalia Wettbewerb fur Junge Gitarristen
2007.12. - Young Talent of the Year Międzynarodowego Festiwalu Gitarowego w Aalborg
2009.02. - II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Krynicy Górskiej.
2013.04. - II miejsce na John W. Duarte Wettbewerb w Rust w Austrii.